تبلیغات
::فتو آرت - Photo Art - Professional Tutorials, Downloads and Images - طراحی صفحات وب به وسیله فتوشاپ و ایمج‌ردی::
طراحی صفحات وب به وسیله فتوشاپ و ایمج‌ردی

علم طراحی صفحات وب به دلیل پیدایش روز افزون سایت‌های اینترنتی و رشد آمار استفاده كاربران از آنها بسیار به روز و پیچیده شده. و در درجه اول سایتی موفق‌تر خواهد بود و بیننده بیشتری را جذب خود خواهد كرد كه ظاهری جذاب و كاربردی داشته باشد.

 آزاد بودن طراح در استفاده از مبناهای گرافیكی برای طراحی صفحات وب، یكی از مزیت‌های نرم افزار Adobe Photoshop cs2 در طراحی وب است. 

قبل از شروع آموزش باید بگویم كه طراحی صفحه وب و برنامه نویسی تخصص خاص خود را نیاز دارد و آموزشی كه اكنون در پیش رو دارید شیوه طراحی پایه صفحات وب به صورت گرافیكی است. به نظر من این مرحله از طراحی وب بسیار مهم است. چرا كه با ظاهر و نمای صفحه وب مرتبط است و موفقیت در این مرحله به معنی موفقیت در جذب بیننده و عرضه هرچه بهتر محتوای سایت است.

 

طراحی صفحات وب به وسیله فتوشاپ و ایمج‌ردی:

ابتدا یك سری مطالب كلی راجع به طراحی وب با این برنامه ها را بدانیم:

- امكانات و ابزارهای گرافیكی در فتوشاپ و ایمج‌ردی، اكثر اعمال مربوط به طراحی صفحات وب را برای كاربر آسان كرده.

- در برنامه ایمج‌ردی اندازه‌ی اسناد به طور پیش فرض برای صفحات وب، بنرها، لوگو‌ها و دیگر استانداردهای طراحی صفحه وب در برنامه گنجانده شده.

- هم فتوشاپ و هم برنامه ایمج‌ردی این امكان را به شما می‌دهند كه محتویاتی از قبیل نوشته، طرح یا تصویر را به صفحه وب خود اضافه كنید. در برنامه ایمج‌ردی شما می‌توانید محتویات صفحه وب خود را با استفاده از لایه‌ها و لایه‌های گروهی مرتب سازی و چیدمان كنید.

- اولین قدم در طراحی وب این است که محل قرار گرفتن اجزا را مشخص کنید. مثلا لوگوها و بنرهای سایت را از قبل طراحی کرده، سپس آنها را در ترکیبی مناسب در قسمتهای مختلف صفحه قرار دهید. این کار به سادگی طراحی چند مستطیل روی یک پرونده فتوشاپ است.

- وقتی شما تركیب بندی گرافیكی صفحه وب خود را تعیین كردید می‌توانید آن را توسط مرور گر دلخواه مشاهده كنید.

- وقتی به تركیب بندی دلخواه رسیدید نوبت آن است كه تقسیم‌بندی واقعی قسمت‌های مختلف صفحه را (برای لینك كردن و یا ساخت كلیدهای هر قسمت) شروع كنید. ابزار برش (Slice Tool) وسیله مخصوص این كار است كه هم در فتوشاپ و هم در ایمج‌ردی قابل دسترسی است.

- پس انتهای كار شما به تركیبی پایه از صفحه وب رسیده اید كه مبنای آن گرافیكی است. برای افزودن جزئیات مربوط به برنامه نویسی صفحه وب از برنامه‌های طراحی وب مثل FrontPage استفاده كنید.

-------------------------------

اصلی ترین ابزار طراحی وب و تقسیم بندی مربوط به HTML در فتوشاپ، ابزار Slice Tool است. برای آشنایی با شیوه کار این ابزار به درس .::استفاده از ابزار برش در ایجاد صفحات وب::. مراجعه کنید.

فتوشاپ، همراه برنامه ضمیمه‌ی خود، "ایمج‌ردی" امکانات گسترده‌ای در طراحی گرافیک صفحات وب دارند. در مطالب بعدی شیوه به وجود آوردن دیگر اجزای وب، مثل دكمه‌های تغییر کننده!، منو‌های باز شونده و قرار دادن تصاویر متحرک در وب را آموزش خواهم داد.

 

 


لینک این مطلب نوشته شده به قلم محمدحسن آزادگان در چهارشنبه 12 مهر 1385 | موضوع: طراحی وب , نظرات ()